המאבק להקדמת גיוס שוויונית

בשבועות האחרונים, מכינת תלם מובילה את המאבק לגיוס הוגן. בשל מלחמת "חרבות ברזל" וצרכי צהל המשתנים, הוחלט על הקדמת גיוסם של חיילים ששירותם נדחה והתנדבו לשרת שירות קרבי.
אולם, ההחלטה אינה מטילה את נטל הקדמת הגיוס על כלל מסגרות דחיית השירות באופן שוויוני אלא יוצרת מצב מפלה ובלתי סביר במסגרתו 70% ממי שגיוסם יוקדם הם תלמידי המכינות ומתנדבי שנת שרות, כאשר תלמידי ישיבות ההסדר שיגויסו יהיו רק מקרב שנה ב', כך שבעיון הכולל אנו רואים חלוקה בלתי שיוויונית בנטל גיוס מוקדם של בני המכינות.
יצויין כי בניגוד לעתירות קודמות – העתירה נוגעת אך ורק לנושא זה – אפליה בגיוס מוקדם של מי ששירותו נדחה.

חמש מכינות קדם צבאיות, התנועה הקיבוצית, חניכים שגיוסם הוקדם והוריהם בעתירה דחופה לבג"צ באמצעות המרכז הרפורמי לדת ומדינה – הורה למשרד הביטחון לשנות את ההחלטה המפלה ולהקדים את גיוס חניכי ישיבות ההסדר בדיוק כמו הקדמת גיוס חניכי המכינות הקדם צבאיות! עם הגשת העתירה אמרה ראשת מכינת תלם, ד"ר מעין מורג: "אין חולק על כך שצרכי צה"ל בעת הזו מחייבים הקדמת גיוס חלק מחניכי המכינות הקדם צבאיות. באותה נשימה איני מבינה איך צרכי צה"ל אינן חלים על חניכי ותלמידי ישיבות ההסדר והישיבות הגבוהות? האפליה במספרים זועקת לשמיים – היעלה על הדעת שמשרד הביטחון מפלה בין חיילים קרביים עוד בטרם גיוסם?

יניב דאור, חניך המכינה ביפו, הצטרף למאבק כאחד העותרים ואמר בכנסת:
מדברים על ״אחדות״ ועל ״כולנו אחים״. הגיע הזמן שכל האחים שלי, בני גילי יכנסו תחת האלונקה. חשוב להדגיש – אנחנו נקדים את הגיוס ונעשה כל תפקיד שהצבא צריך אותנו עבורו על הצד הטוב ביותר כמו שעשו כל השנים עד היום. אבל חשוב שגם צה"ל יבין את המשמעויות של שליפת חניך מהמכינה. אם צה"ל זקוק ללוחמים – חובתו הבסיסית היא להקדים גיוס בצורה שוויונית בין כל מסגרות דחיית השירות.

אנחנו גאות מאוד ביניב על ההצטרפות המכובדת והמרשימה למאבק. אקטיביזם מתוך אכפתיות ומחויבות לחברה הישראלית – זה בדיוק מה שאנחנו עושים במכינת תלם!